Opony używane Kraków   /   Wymiana opon Kraków   /   Opony używane letnie i zimowe

Opony - co warto o nich wiedzieć?

Opony - co warto o nich wiedzieć?

Co oznaczają symbole na oponach?

Każdy użytkownik samochodu przynajmniej raz zastanawiał się co oznaczają te wszystkie symbole i liczby umieszczone na ściance bocznej opony. Podczas codziennej eksploatacji auta mało kto się nimi interesuje. Jednak gdy przychodzi moment wymiany opon na nowe, każdemu przydaje się ta wiedza. Dzięki niej można kupić odpowiednie ogumienie do auta i mieć pewność, że dokonało się prawidłowego wyboru.

Podstawą wartością, której szuka każdy potencjalny nabywca opony jest rozmiar. Podawany jest on w taki sam sposób, niezależnie od producenta jakiego się wybierze. Jest nim szereg znaków poprzecinanych ukośnikami. Przykładowo rozmiar 205/50/R15 oznacza oponę, której szerokość wynosi 205 mm, kolejny człon „50” to wysokość opony, która jest wyrażona jako procentowy stosunek jej szerokości (w tym przypadku wysokość wyniesie 102,5 mm). Litera „R” oznacza oponę radialną, w której osnowa opony jest ułożona promieniowo, a liczba „15” obok niej to średnica felgi podana w calach, na którą założona będzie opona. Kolejnymi znakami znajdującymi się tuż za rozmiarem opony jest jej współczynnik nośności wyrażony w liczbach oraz indeks prędkości w postaci litery. Wartości te najlepiej sprawdzić w specjalnych tabelach, których nie brakuje w Internecie. Ostatnimi cyframi, które znajdują się na końcu kodu DOT jest data produkcji opony. Przed rokiem 2000 była ona trzy cyfrowa, a po 2000 roku cztero. Pierwsze dwie liczby określają tydzień produkcji, a kolejne rok produkcji. Ważnymi elementami jest także indeks nośności oraz prędkości. Nośność wyrażona jest w postaci cyfr, które znajdują się od razu po rozmiarze. Oznaczają maksymalne obciążenie dla danej opony, również w tym przypadku należy się posłużyć odpowiednimi tabelami. Najczęściej można spotkać liczbę 91, która oznacza, że maksymalne obciążenie dla tej opony wynosi 615 kg. Chcąc dowiedzieć się jaki może być maksymalny ciężar auta, należy pomnożyć ją przez ilość kół w samochodzie. Tuż za nośnością opony podany jest indeks prędkości wyrażony w postaci litery. Oznacza ona to, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się pojazd, który będzie wyposażony w dane felgi z oponami, np. litera H oznacza, że auto może poruszać się na tych oponach z maksymalną prędkością 210 km/h. Na oponach znajdują się także objaśnienia, które informują czy są to opony zimowe (płatek śniegu), letnie (nie maja oznaczenia), przeznaczone na deszcz (kropelka wody) bądź wielosezonowe (M+S).

źródło: http://www.vwgolf.pl/Podział opon - opony letnie, zimowe i całoroczne, opony nisko i wysoko profilowe

Do podstawowych informacji o oponach, należy ich podział. Opony dzieli się przede wszystkim na letnie, zimowe oraz wielosezonowe, czyli całoroczne. Każdy z tych typów ma cechy, które sprawiają, że sprawdza się on najlepiej w danej porze roku.

Opony letnie są wykonane z twardej mieszanki gumy, dzięki czemu nie tracą one swoich właściwości w wysokich temperaturach, które panują latem. Opony zimowe wytwarza się z miękkiej mieszanki, dzięki czemu zachowują one swoje właściwości nawet podczas siarczystych mrozów i w głębokim śniegu. Mają one zazwyczaj większy bieżnik od opon letnich. Opony całoroczne są zazwyczaj wykonane z odpowiedniej mieszanki gumy miękkiej oraz twardej, co pozwala im na utrzymywanie dobrych właściwości zarówno podczas upałów jak i podczas mrozów. Jednak warto pamiętać o tym, że tego rodzaju opony są uniwersalne, i nigdy nie będą lepsze od opon sezonowych.

Kolejnym podziałem opon jest podział ze względu na ich profil. Spotkać możemy opony nisko oraz wysoko profilowe. Na czym polega różnica między nimi? Przede wszystkim na tym, jak wysokie są dane opony. Nisko profilowe opony służą przede wszystkim do jazdy po asfalcie, po równych drogach. Tego rodzaju opony zapewniają dobrą przyczepność i znacznie poprawiają wygląd samochodu, jednak słabo chronią felgi przed nierównościami w jezdni. Opony o wysokim profilu sprawdzą się doskonale w terenie, w autach terenowych, ale także w sytuacji, kiedy zazwyczaj podróżujemy po drogach, które usiane są nierównościami. Warto zawsze pamiętać o tym, że niezależnie od rodzaju opon, które mamy na kołach, zawsze muszą mieć one odpowiedni bieżnik. Jeśli używamy danego kompletu opon dłużej niż jeden sezon, to na pewno ich bieżnik będzie zdarty, a im bardziej zdarty bieżnik naszych opon, tym niższe jest nasze bezpieczeństwo.

źródło: http://www.autopasjonaci.pl/Ciśnienie w oponach

Zaleca się stosowanie ciśnienia opon przewidzianego przez producenta auta dla danego modelu samochodu. Informacje dotyczące ciśnienia można znaleźć w instrukcji obsługi każdego auta. Jednak należy wiedzieć, że im większe mrozy, tym mniejsze ciśnienie w oponach.

Kiedy bardzo niskie temperatury utrzymują się przez jakiś czas, zaleca się zwiększyć ciśnienie o 0,2 bara. Należy pamiętać, aby wyrównać ciśnienie do zalecanego przez producenta samochodu, kiedy temperatura znów się podniesie. Istotne jest regularne kontrolowanie ciśnienia powietrza w oponach. Pozwoli to zmniejszyć wydatki na ogumienie, ponieważ opony zużywają się w bardziej jednolity sposób, a ponadto samochód zużywa mniej paliwa. Bez wątpienia najlepiej zamontować cztery takie opony zimowe, których wysokość bieżnika nie różni się w znaczący sposób. Nie powinno się nigdy doprowadzać do sytuacji, w której na osi tylnej w zimie są zamontowane opony gorsze, tj. bardziej zużyte lub gorzej dostosowane do trudniejszych warunków eksploatacji (dotyczy to również opon letnich). Jeżeli użytkownik upiera się, aby zamontować tylko dwie opony zimowe, to zalecamy ich montaż na osi tylnej, bez względu na to, czy jest to oś napędzana, czy nie.W tym przypadku należy dwie mniej zużyte opony letnie przełożyć z osi tylnej na przednią. Auto w takiej konfiguracji może wolniej ruszać (czym najczęściej martwią się kierowcy), ale za to zmniejszymy ryzyko zarzucenia pojazdu w przypadku hamowania oraz wchodzenia w zakręt, jak również ryzyko jego obrotu wokół własnej osi (na śniegu, śliskiej lub oblodzonej nawierzchni). Tym samym zapewnimy większe bezpieczeństwo kierowcy, pasażerom i samemu pojazdowi. Należy podkreślić, że pełne bezpieczeństwo może zapewnić tylko montaż czterech opon zimowych.

źródło: http://www.1234opony.pl/Opony używane

Jeśli kupujemy opony używane to przede wszystkim musimy je wcześniej obejrzeć. Dla tego też lepiej nie kupować ich przez Internet jak i zamawiać telefonicznie, jeśli nie mamy sprawdzonego i godnego zaufania dostawcy. Jeśli nie dopilnujemy tych podstawowych zasad ostrożności, możemy zakupić opony używane, które mają np. przerwane druty radialne, które będą stwarzać problemy w napompowaniu powietrza oraz prawdopodobnie uniemożliwią utrzymanie ciśnienia w oponie. Opony używane znajdujące się w sprzedaży są też czasami łatane lub po prostu przebite. Pozorna oszczędność może więc okazać się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto – na oponę, która trzyma powietrze przez np. jeden dzień.

Bardzo często zdarza się również, że sprzedawca podaje w opisie nieco inny niż jest faktyczny stan bieżnika. Opony używane w żadnym wypadku nie powinny być łyse – stan bieżnika może wynosić między 50 a 90% stanu oryginalnego. Zanim zaczniemy oszczędzać na bezpieczeństwie, należy dokładnie zapoznać się ze stanem opon. Wystarczy zaledwie kilkanaście miesięcy intensywnego użytkowania, aby opona w dużym stopniu straciła swoje właściwości jezdne i zaczęła stanowić zagrożenie dla prowadzących pojazd i innych uczestników ruchu. Nie zmienia to faktu, że opony używane cieszą się stale dość dużym powodzeniem, co wynika z ceny – 1/2 lub 1/3 ceny nowych opon to dość duża oszczędność. Ale pamiętajmy – nigdy nie możemy być pewni co do jakości takich produktów. Poprzedni właściciel mógł mieć np. uszkodzone zawieszenie. Najistotniejsze jest jednak to, że z sezonu na sezon zmieniają się właściwości jezdne opon. Ich dobra charakterystyka jest istotna zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych. Kupując opony używane warto zaopatrzyć się w miernik głębokości bieżnika, który pozwoli dobrać opony, które mają taki sam stopień zużycia. Trzeba też zwrócić uwagę na datę produkcji, która jest wytłoczona na oponie. Najlepiej zdecydować się na opony, które mają maksymalnie dwa lata.

źródło: http://www.1234opony.pl/